Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

200 ml of He at 0.66 atm pressure and 400 ml of O2 at 0.52 atm pressure are mixed in a 400 ml vessel at 25C. The partial pressure of He and O2 will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.22,0.45

b

0.52,0.33

c

0.33,0.52

d

None of these

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume of He (V1 )=200 ml Pressure of He (P1)=0.66 atm Volume of O2 (V2 )=400 ml Pressure of O2  (P2)=0.52 atm We know, P1V Final volume of gas = volume of container volume of He increases from 200 ml to 400 ml. Pressure will decrease in the same ratio. PFinalHe= Pinitial2 = 0.662  = 0.33 atm and for O2 remains constant.

Hence, Partial pressure of He = 0.33 atm

and   Partial pressure of O2 = 0.52 atm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring