Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20L of octane (Density =  1.14g/ml) is burned in an engine in a test run. The total mass of  CO,CO2    and  H2O produced due to complete and incomplete combustion of octane is 87.44kg. The mole percentage of octane that is converted to CO is_________

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 60.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Mole of octane taken  =20×1000×1.14114=200
 C8H18xmole+252O28CO28xmole+9H2O9xmole C8H18+172O28CO+9H2O ( 200  x) mole     8( 200x) mole 9(200x) mole
 From question:  8x×44+8(200x)×28+[9x+9(200x)]×18=87440

x=80200x=120%  converted  to  CO=120200×100=60

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring