Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

224 mL of SO2g at 298 K and 1 atm is passed through 100 mL of 0.1 M NaOH solution. The non-volatile solute produced is dissolved in 36 g of water. The lowering of vapour Pressure of solution (assuming the solution is dilute) (P°H2O=24 mm of Hg) is x×102 mm of Hg, the value of x is ________ 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 no. of moles of SO2n=PVRT =1×224×10-30.0821×298=9×10-3=9 milli moles  mill moles NaOH=0.1×100=10SO2+2NaOH(aq)Na2SO3+H2O

9                   10                        0

9-5             10-10                     5

No. of moles of  H2O=3618=2

Po-PsP0=3×5×10-32            Po-Ps =15×24×10-32 Po -Ps=18×10-2 

Also Check:
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring