Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

224mL of SO2( g) at 298 K and 1 atm is passed through 100 mL of 0.1 M NaOH solution. The non-volatile solute produced is dissolved in 36 g of water. The lowering of vapour Pressure of solution (assuming the solution is dilute) PH2O0=24 mm of Hg is x×10-2 mm of Hg, the value of x is  (Integer answer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 18.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

  nso2=224×1030.0821×298=9.2 mmol nNaOH=MV(L)=0.1×0.1=0.01mol=10mmol        

SO2+2NaOHNa2SO3+H2O 9.2        10 mmol   Here NaOH is the Limiting reagent       

nNa2SO3 formed=102=5mmol=0.005 mol nH2O formed=3618=2 for Na2SO3 solution, i=3    

ΔP=P0.Xsolute 
=3×24×0.0052.005=0.18=18×10-2

Hence, the required round-off answer is 18.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring