Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

28g KOH is required to completely neutralise CO2 produced on heating 60 g of impure CaCO3. The percentage purity of CaCO3 is approximately

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

41.6

b

20.8

c

40

d

83.3

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, Wight of used KOH=28g

Weight of impure CaCO3 = 60g

CaCO32KOHΔCO2

 According to the given reaction 2 moles of KOH is used to neutralise 1 mole of CaCO3

Molar mass of NaOH = 56g

Molar mass of CaCO3 = 100g

112g of NaOH neutralise = 100g of CaCO3

28g of NaOH neutralise = 28 112×100= 25g of CaCO3

Pure CaCO3 in 60g of impure CaCO3 = 25g

Pure CaCO3 in 100g of CaCO3 = 25×10060 = 41.6g 

Therefore, option A is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring