Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

29.2% (w/W) HCl stock solution has density of 1.25 g  mL1.  The molecular weight of HCl is 36.5 mol1 .  The volume (mL) of stock solution required to prepare a 200 mL solution 0.4 M HCl is  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.0 mL

b

15.0 mL

c

8.0 mL

d

5.0 mL

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of HCl in 1.0 mL stock solution
=1.25×29.2100=0.365g
Mass of HCl required for 200 mL solution of 0.4 M HCl
=2001000×0.4×36.5=0.08×36.5g
 0.365 g of HCl is present in 1.0 mL stock solution.
   0.08 x 36.5g HCl will be present in 
0.08×36.50.365=8.0mL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring