Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

29.5 mg of an organic compound containing nitrogen was digested according to Kjeldahl's method and the evolved ammonia was absorbed in 20mL of 0.1MHCl solution. The excess of the acid required 15 mL of 0.1MNaOH solution for complete neutralization. The percentage of nitrogen in the compound is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

29.5

b

59.0

c

47.4

d

23.7

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of NaOH consumed= Amount of HCI unreacted

n=VM=15×103L0.1molL=15×101mol

Amount of NH3 evolved =Amount of HCl reacted

= Amount of HCl taken to start with -Amount of HCl unreacted 

=20×103L0.1molL115×104mol=5×104mol

Mass of NH3 evolved =nM=5×104mol17gmol1=85×104g

Mass per cent of nitrogen in the compound is

MNMNH3mNH3mcompound ×100=14gmol117gmol185×104g29.5×103g(100)=23.7

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring