Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

3 mol of Mg(g) is reacted in a fixed volume bomb calorimeter with excess  N2  at 298 K and 1 atm into Mg3N2(s) . During this reaction, temperature increases from 298.0 K to 325.3 K. If heat capacity of the bomb calorimeter and enthalpy of atomization of Mg(s) are 30.00 kJ and  148 kJ mol1 , respectively, the calculated standard molar enthalpy of formation of Mg3N2(s)  at 298 K is  Y kJ mol1. The value of |Y| is _____.

[Given R= 8.3 J K1mol1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 383.9.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

3Mg(s)+N2(g) Mg3N2(s);ΔfH°=?3Mg(g)+N2(g) Mg3N2(s)(i)                 ΔU°=(325.3298.00)×30kJ=819                ΔH°=ΔU°+RTΔng=819+8.3×298×(4)1000=828.89kJ3Mg(s) 3Mg(g); ΔH°=3×148=444(ii)(i)+(ii)gives        3Mg(s)+N2(g) Mg3N2(s);ΔfH°=828.89+444=384.89

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring