Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

300 ml of O2 diffused through a porous pot in 50 sec. How long it will take 500 ml of CO2 to diffuse under similar conditions.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

97.72 sec

b

5.117 sec

c

26.18 sec

d

9.772 sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to Graham's law the rate of diffusion is inversely proportional to square root of its molecular weight

$\frac{r_{\mathrm{O}_{2}}}{r_{\mathrm{CO}_{2}}=\sqrt{\frac{M_{\mathrm{O_{2}}}{M_{\mathrm{C

O}_{2}}}}$

Rate of diffusion of oxygen is

30050=6

Rate of diffusion of carbon dioxide is

500t

4432

6500t=4432

t=50064432

t=5006118

t=97.72 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring