Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4.0 g  of a gas occupies 22.4 litres at NTP ( at 0oC).  If the speed of sound in this gas at NTP is 952 ms-1, then the heat capacity at constant pressure is

(Take gas constant R = 8.3 JK-1mol-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.0JK-1 mol-1

b

8.5JK-1 mol-1

c

22.1 JK-1 mol-1

d

7.5JK-1 mol-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since 4.0g of a gas occupies 22.4 litres at NTP, so the molecular mass of the gas is
M=4.0 g mol-1
As the speed of the sound in the gas is

v=γRTM

where γ is the ratio of two specific heats, R is the universal gas constant and T is the temperature of the gas.

γ=Mv2RT

 Here, M=4.0 g mol-1=4.0×10-3 kg mol-1

v=952 ms-1,R=8.3JK-1 mol-1 and T=273 K (at NTP) 

  γ=4.0×10-3 kg mol-1952 ms-128.3JK-1 mol-1(273 K)=1.6

By definition, 

γ=CpCv  or  Cp=γCv=γRγ-1=1.6×8.30.6=22.13 JK-1 mol-1

 

 

    

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring