Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4 grams of a metal on heating with O2, gave 4.5 grams of the metal oxide. The equivalent weight of the metal is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16

b

32

c

8

d

64

     

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

4 g of metal produce 4.5 g of metal oxide, thus amount of oxygen present in 4.5 g of metal oxide is 4.5-4=0.5 g

As it is known that 

Mass of metal/mass of O2 = eq. weight of metal/eq. weight of O2

Eq. weight   =   atomic weight/valency

-Therefore, mass of metal =4 g, mass of oxygen =0.5 g, eq. weight of oxygen is 162=8 and need to find eq. weight of metal

-By substituting the values in formula, we get 40.5=X8

X=40.5X8=8×8=64

Equivalent weight of metal is 64

Hence the correct option is D.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring