Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4 mole H2O(g), 2.5 mole H2 , 2.5 mole CO(g) and 1 mole inert gas He are kept at a total pressure of 10 bar in a flask containing C (graphite) at temperature T. Calculate G (ink J) of the following reaction at the above condition :

Cgraphite + H2O (g) H2 (g) + CO(g) 

Given 

Gformation°,H2O(g) =- 230 kJ mol-1

Gformation°,CO(g) =- 130 kJ mol-1

and 2.303 RT= 10 kJ. log54=0.1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 102.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

C (graphite )+H2O(g)H2(g)+CO(g)ΔGf°10 mole 

                 4          2.5     2.5

ΔG=ΣΔGfPΣΔGfR=130(230)=230130=100kJmol1

ΔG=ΔG+2.303RTlogQ

=100+2.303RTlnPH2×PCOPH2O

=100+2.303RTln2.510×102410×10

=100+10ln6.254

=100+20log54

=100+20(log52log2)=100+20(0.70.6)=100+20×0.1=100+2=102kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
4 mole H2O(g), 2.5 mole H2 , 2.5 mole CO(g) and 1 mole inert gas He are kept at a total pressure of 10 bar in a flask containing C (graphite) at temperature T. Calculate ∆G (ink J) of the following reaction at the above condition :Cgraphite + H2O (g) →H2 (g) + CO(g) Given ∆Gformation°,H2O(g) =- 230 kJ mol-1∆Gformation°,CO(g) =- 130 kJ mol-1and 2.303 RT= 10 kJ. log54=0.1