Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

44.8 liters of H2  and 67.2 liters of O2  are mixed at STP. The weight of  the mixture is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

112 g

b

22.4 g

c

100 g

d

44.8 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

One mole of gas occupies a volume of 22.4 L. One mole of H2 (gram molecular weight of H2) holds a volume of 22.4 L. So, the mass of H2 required to hold a volume of 44.68 L is:

wtofH2=Vol.H2atSTP22.4×G.M.wt 

                  =44.822.4×2

                  =4g

One mole of O2 (gram molecular weight of O2) holds a volume of 22.4 L. So, the mass of O2 required to hold a volume of 67.2 L is:

wt of O2=Vol. of O2 at STP22.4×G.M.wt

                 =67.222.4×32

                 =96g

Totalwt=wtofH2+wtofO2

                    =4 g+96 g=100 g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
44.8 liters of H2  and 67.2 liters of O2  are mixed at STP. The weight of  the mixture is