Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4.5 g of PCl5 on vaporization, occupied a volume of 1700 mL at 1 atmosphere pressure and 227°C temperature. Its degree of dissociation is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.21%

b

0.921%

c

92.1%

d

None of these

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the degree of dissociation be α, then
PCl5(1-α)PCl3α+Cl2α
(M) Molecular weight of PCI5 = 31 + 5 x 35.5 = 208.5
Total number of molecules before dissociation = 1
Total number of molecules after dissociation
1α+α+α=1+α
Thus, each gram mole changes to (1 + α) gram-mole.
Thus PV=WM(1+α)RT
(V = volume after dissociation)
 or 1×17001000=4.5208.5(1+α)RT 1700ml=17001000L
 or α=0.921
% age dissociation =92.1%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring