Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4 g of a mixture of Na2CO3 and NaHCO3 on heating liberates 448ml of CO2 at STP. The percentage of Na2CO3 in the mixture is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16

b

54

c

80

d

84

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

moles=given volume22400(ml)

Therefore moles= 44822400=0.02

Decomposition reaction of NaHCO3 is as follows: 2NaHCO 3 Na2CO3+CO2+H2O

From the above reaction, 1 mole CO2 is equivalent to 2 moles NaHCO3

Therefore, 0.02 mole CO2 is equivalent to 0.04 mole NaHCO3

Now using the formula : moles=given massmolecular mass

Mass of NaHCO3=0.04×84=3.36gm

Mass of Na2CO3=4-3.36=0.64gm

Therefore percentage of Na2CO3 in the mixture is 0.644×100=16%

Hence the correct option is (B).

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring