Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

5 litres of 2 M H2SO4 and 2 litres of 1 M NaOH are mixed with each other.The solution is diluted to ten litres.  Proton concentration of the resultant mixture is ----- M

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2

b

1.8

c

1.6

d

0.8

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Complete Solution:

Moles of H2SO4:

Moles = 5 L × 2 M = 10 mol

Since H2SO4 is a diprotic acid, it releases 2 moles of H+ per mole:

Moles of H+ from H2SO4 = 10 × 2 = 20 mol

Moles of NaOH:

Moles = 2 L × 1 M = 2 mol

NaOH provides 1 mole of OH per mole.

Determine the Reaction Between H2SO4 and NaOH:

Reaction: 2H+ + OH → H2O

Moles of H+ Reacted: 2 mol (since NaOH provides 2 mol of OH)

Remaining Moles of H+: 20 mol (initial H+) - 2 mol (reacted) = 18 mol

Calculate Proton Concentration After Dilution:

Final Volume: 10 L

Concentration of H+: [H+] = 18 mol / 10 L = 1.8 M

Final Answer:

The proton concentration of the resultant mixture is 1.8 M.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring