Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

500 ml of a waste solution obtained from a factory contains 0.5M CuSO4  and 0.5M Zn(NO3)2  The solution was electrolyzed at 6v by passing a current of 10A for 60 minutes. The metal/metals electrodeposited will be:
Ecu2+/cu0=0.34V,Ezn2+/zn0=0.76V
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

only Zn

b

Zn and Cu in equal mass proportion

c

Zn and Cu in proportion to their atomic mass

d

only Cu

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Amount of charge used  =10×60×60=36000C=0.373F 
Amount of  cu+2 available =0.5×0.5=0.25 mole
Amount of charge required to deposit all cu+2 =0.5F
only cu+2  will be deposited(partially), zn+2 will not discharge
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring