Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

60mL of ​H2 and  42mL of I2 are heated in a closed vessel. At equilibrium the vessel contains 28mLHI. Calculate degree of dissociation of HI?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 71.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

                                              H2     +  I2    2HI

Volume at t=0                         60          42           0

Volume at equilibrium       (60 – x)  (42 – x)     2x

Given, 2x = 28

   x=14   

                                            (60 – 14)    (42 – 14) 28

Since at constant p and T, mole α volume of gas (by pV = nRT).

Thus, volume of gases given can be directly used as concentration. 

This can be done only for reactions having Δn=0

        KC=28×2846×28=2846

Now for dissociation of HI

                                       2HI            H2+I2

Mole at t=0                  1       0      0
Mole at equilibrium       (1α)α2α2       
Where α is degree of dissociation

KC1=α24(1α)2=1KC

        α2(1α)=(4628)

   α=0.719  or71.9%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring