Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

70cal of heat is required to raise the temperature of 2 mole of an ideal gas at constant pressure from 300C to 350C. What is the amount of heat required (in cal) to raise the temperature of same gas through the same range 300Cto350C at constant volume? R=2cal/molK

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Heat required at constant pressure

QP=nCPΔT

or                               

 70=2Cp3530

  Cp=7cal/molK

As  CpCV=R

    CV=CPR=72

 =5cal/molK

Heal required at constant volume

 QV=nCVΔT

=2×5×3530=50cal

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring