Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10 kg mass falls through 25 m on to ground and bounces to a height of 0.50 m. Assume that all potential energy lost is used in heating up the mass. The temperature rise will be (specific heat of the material is252Jkg1K1 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.972 K

b

0.0095 K

c

0.092 K

d

9.5 K

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

Given that

mass of falling body = m

height from which it is falling h1=25m                         

height to which it is raised after bouncing h2=0.50m

change in P.E =(mgh1mgh2)

=mg(h1h2)

loss of potential energy = Q produced

m = 10 kg

S=252Jkg1k1

Δt=?

10×10×24.5=10×252×Δt(1)                             

Δt=10×10×24.510×252=245252

Δt=0.972K

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring