Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 2kg ball moving at 6 ms1 collides head on with a 3kg  ball moving in the opposite direction at12 m/s . The velocity of each ball after the impact, if the coefficient of restitution is 1/2, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10.2m/s; 1.2 m/s

b

10 m/s; 2 m/s

c

10 m/s; 14 m/s

d

10.2m/s, 2 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

v1=m1em2m1+m2u1(1+e)m2m1+m2u2 =212×32+3×6(1+12)32+3×12

        = 35910×12  = 0.610.8=10.2ms1

            v2=(1+e)m1m1+m2u1(m2em1m1+m2)u2 = 1.2ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring