Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball of mass 100gm is projected vertically upward from the ground with a velocity of50ms1 . At the same time another identical ball is dropped from a height of 100m to fall freely along the same path as that followed by the first ball. After some time the two balls collide, stick together and finally fall to the ground. The time taken by the combined mass to fall to the ground is approximately (g=10ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

13 s

b

9 s

c

4.5 s

d

6.5 s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

AB

S=ut+12gt2                                   

100x=12gt2(1)

BC

S=ut+12gt2

x=50t12gt2(2)

From (1) and (2)

100=50t

t=2sec

v=u+at

u1=ugt

=5010(2)                                    

=30m/s

u2=0+10(2)                                

=20m/s

v=m1u1+m2u2m1+m2

=m(30)+m(20)m1+m2

=10m2m=5m/s

hmax=u22g=(5)22(10)=1.25mfrom(2)

h=50(2)12(10)(4)=80m

Total height =80+1.25

=81.25m

t1=2h0g

=2×81.2510

t1=4sec

t2=ug

=510

t2=0.5sec

Total time =4+0.5

=4.5sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring