Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A body, starting from rest and moving with a constant acceleration ,covers 10 m in the first second. The distance travelled by it in the Question Image second is    

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 m

b

20m

c

19 m

d

10 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 

Solution:

  • Initial velocity, u = 0 (from rest)
  • Let acceleration = a
  • Distance in first second, S1 = u + (1/2)a(1)2 = (1/2)a = 10 m. ⇒ a = 20 m/s2
  • Distance in 2 seconds, S(2) = u × 2 + (1/2)a(2)2 = 0 + 10 × 4 = 40 m
  • Distance in 2nd second = S(2) - S(1) = 40 m - 10 m = 30 m

Final Answer: The distance travelled by the body in the 2nd second is 30 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring