Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A boy of mass 60 kg is standing over a platform of mass 40 kg placed over a smooth horizontal surface. He throws a stone of mass 1 kg with velocity u=10m/s  at an angle of 450 with respect to ground. The displacement of platform (with boy) on the horizontal surface, when the stone land on the ground is (g=10m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 cm

b

10 cm

c

5 cm

d

25 cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Range of stone =u2sin2θg 

(10)2sin90010=10m

Net force on system in horizontal direction is zero. Therefore, centre of mass will

Stationary  in horizontal direction, Hence,

(60+40)x=(1)(10)

Here, x = displacement of boy + platform

  x=10100=0.1m=10cm

alternatively :m u cos θ = m1+m2v

x =v×2 usinθg

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring