Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A step up transformer works on 220V and gives 2A to an external resistor. The turn ratio between the primary and secondary coils is 2 : 25. Assuming 100% efficiency, find the secondary voltage. Primary current and power delivered

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2750V, 25A, 5500W

b

1600V, 1A, 5000W

c

4000V, 1A, 5500W

d

5500V, 0.16A, 2750W

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 VsVp=NsNP 

Vs220=252

Vs=2750V

ip=NPNS×is=252×2=25A

P=Vsis=2750×2=5500W .

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A step up transformer works on 220V and gives 2A to an external resistor. The turn ratio between the primary and secondary coils is 2 : 25. Assuming 100% efficiency, find the secondary voltage. Primary current and power delivered