Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform rope of length 10m  is on a smooth horizontal surface. It is being pulled by a horizontal force of 20N  at one end. The ratio of tension at a distance of 4m from force end to tension at a distance of 4m from free end is,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1:2

b

2:3

c

1:1

d

3:2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From force end : FT1=4M10a 

From free end : T=4M10a

Given : F=20N

a=FM

So, FT1=4M10×FM=4F10

T1=6F10

Also, T=4F10

Thus, T1:T=3:2  

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A uniform rope of length 10m  is on a smooth horizontal surface. It is being pulled by a horizontal force of 20N  at one end. The ratio of tension at a distance of 4m from force end to tension at a distance of 4m from free end is,