Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 0.534 g of sample of haemoglobin on analysis was found to contain 0.34%  Fe.  If each haemoglobin molecule has four Fe2+ ions, what is the molecular mass of haemoglobin? (Fe = 56 amu)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

64.882.1g

b

55882.0g

c

65200.3g

d

65882.4g 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

100 g of haemoglobin contains

 

=0.34 g

 

of Fe

1 Mole of haemoglobin contains

 

4 Fe+2

 

ion =4×56 g=224 g

0.34 g

 

of Fe is present in 100 g of haemoglobin

224 g of Fe is present in

 

=100×2240.34= 65882.4 g

MW of haemoglobin

 

= 65882.4 g

  
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring