Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 1 kg mass is projected down a rough circular track (radius = 2.0 m) placed in vertical plane as shown. The speed of the mass at point A is 3 m/s and at point B, it is 6.0 m/s. How much work is done on the mass between A and B by the force of friction?

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-7.5 J

b

-8.5 J 

c

-6.5 J

d

-24 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Conservation of energy priniciple

KE at A = 12×1.0×3.02 = 4.5 J

Loss in PE between A and B = 1.0×10×2 = 20J

Gain in KE from A to B if there had been no friction = 20 J

Total KE at B if there had been no friction = 4.5 +20 = 24.5 J

But actual KE at B = 12×1.0×62 = 18 J

Loss in energy duet to friction = 24.5 -18 = 6.5 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring