Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10 mg effervescent tablet containing sodium bicarbonate and oxalic acid releases 0.25 ml of CO2 at T = 298.15 K and p = 1 bar. If molar volume of CO2 is 25.0 L under such condition, what is the percentage of sodium bicarbonate in each tablet ? [Molar mass of NaHCO3 = 84g mol–1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.4

b

16.8

c

0.84

d

33.6

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

2NaHCO3+H2C2O4Na2C2O4+2CO2+2H2O

Here, number of moles of CO2​= 0.25×10325.9105

Now, one mole of CO2​ is produced by one mole of NaHCO3​.

The number of moles of NaHCO3​ in the given reaction= number of moles of CO2​=10−5

Now, the weight of NaHCO3​=10−5×84=84×10−5g

%Mass= 84×10510×103×100=8.4%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring