Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10Ω resistor, 10mH inductor and 100μF capacitor are connected in series to a 50V (rms) source having variable frequency. The energy that is delivered to the circuit during one period if the operating frequency is twice the resonance frequency, is πxJ. The value of x is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 13.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since at resonance the angular frequency ω0 is given byω0=1LC

Now, when ω=2ω0=2LC, then

XL=Lω=2LLC=2LCandXC=1Cω=LC2C=12LC

Since by definition, we have

Z2=(XLXC)2+R2

Z2=R2+2.25(LC)

Further, we know that

P=(V2Z)cosϕ=(V2Z)(RZ)=V2RZ2

P=V2RR2+2.25(LC)

So, energy delivered to the circuit in one cycle is

E=PT=P(2πω)=(2πRCV2R2C+2.25L)LC2

E=4πRCV2LC4R2C+9L

Substituting values, we get

E=π13J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring