Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10 W electric heater is used to heat a container filled with 0.5 kg of water. It is found that the temperature of water and container rises by 3K in 15 min. The container is then emptied, dried and filled with 2 kg of oil. The same heater now raises the temperature of container oil system by 2K in  20 min. Assume there is no heat loss in the process and the specific heat of water is 4200 J kg-1K-1 , the specific heat of oil in the same limit is equal to 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.00 x 103

b

2.10 x 103

c

1.50 x 103

d

2.55 x 103

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As we know, work done by an electric heater

 i.e.  m1c1Δt+m2c2Δt= work done 

So,    m1c1Δt+m2c2Δt=P1t1

where,  m1=0.5kg, specific heat, c1=4200Jkg1K1

Δt=Δt1=Δt2=3K

P1=10W

t1=15×60=900s

c2 = specific heat capacity of container.

 So, 0.5×4200×(30)+m2c2×(30)=10×15×60

 2100×3+m2c2×3=9000

 m2c2=900063003=900

Similarly, in the case of oil,  m1coΔt+m2c2Δt=P2t2

 where, co= specific heat capacity of oil, P2=10W

2×c0×2+900×2=10×20×60

 4c0+1800=12000

 co=2550=2.55×103Jkg1K1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 10 W electric heater is used to heat a container filled with 0.5 kg of water. It is found that the temperature of water and container rises by 3K in 15 min. The container is then emptied, dried and filled with 2 kg of oil. The same heater now raises the temperature of container oil system by 2K in  20 min. Assume there is no heat loss in the process and the specific heat of water is 4200 J kg-1K-1 , the specific heat of oil in the same limit is equal to