Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 100 Hz sinusoidal wave is travelling in the positive x–direction along a string with a linear mass density of 3.5× 10 3  kg  m 1    and a tension of 35 N. At time t=0,   the point x=0   has zero displacement and the slope of the string is π/20   . Then select the wrong alternative:


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Velocity of wave is 100 m/s

b

Angular velocity is 200π   rad/s

c

Amplitude of wave is 0.025 m

d

Wave length of the wave is 2 m. 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

a) v= T μ = 35 3.5× 10 3 =100m/s  ;
b)  λ= v f =1m  ; and 2π λ = ω v  
c)  At Zero displacement, velocity is maximum. Hence, Aω=( slope )V  
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring