Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 100 kg gun fires a ball of 1 kg horizontally from a cliff of height 500 m. It falls on the ground at a distance of 400 m from the bottom of the cliff. The recoil velocity of the gun is (Take g = 10 ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.2 ms-1

b

0.4 ms-1

c

0.6 ms-1

d

0.8 ms-1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,

Mass of the gun, M = 100 kg

Mass of the ball, m = 1 kg

Height of the cliff, h = 500 m

g = 10 ms-2

Time taken by the ball to reach the ground is

t=2hg = 2×50010 = 10 s

Horizontal distance covered = ut

400 = u ×10 u=40 m/s

According to law of conservation of linear momentum, we get

0 = Mv + mu

v = -muM = -(1 kg)(40 ms-1)100 kg = -0.4 ms-1

-ve sign shows that the direction of recoil of gun is in opposite to the direction of the ball.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring