Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 100mL sample of water was treated to convert any iron present to Fe2+ 25mL of 0.002 M K2Cr2O7

resulted in the reaction.

 6Fe2++Cr2O72+14H+6Fe3++2Cr3++7H2O

The excess K2Cr2O7 was back-titrated with 7.5 mL of 0.01 M Fe2 solution. Calculate the parts per million (ppm) of iron in the water sample.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 126.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

milli equivalent of excess K2Cr2O7=7.5×0.01×1

milli equivalent of K2Cr2O7 taken =25×0.002×6

milli equivalent of Fe2+ in water sample

=25×0.002×67.5×0.01×1=0.225

 Mass of Fe2+=0.225×103×56=12.6×103g

100g12.6×103

106g12.6×108100×106=126

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring