Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10g bullet having a charge of  4.00μC is fired at a speed of 270 m/s  in a horizontal direction. A vertical magnetic field of  500μTexists in the space. The deflection of the bullet due to the magnetic field as it travels through 100 m is (Make appropriated approximations)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.2×106m

b

None

c

3.7×106m

d

3.7×106m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

R=mvBq1 2θ=lR=xR since'θ' is small x=100 m 2θ=100R θ=50R2 tanθ=y100 tanθ=θ θ=y1003 From2&3 50R=y100 y=5000R=5000×Bqmv =5000×500×106×4×10610×103×270 =107×106×106103×27=127×100×106 =3.7×106m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring