Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 10L flask contains 41.4g of a mixture of gases CxH8 and CxH12.  The total pressure of 440C in the flask is 1.56 atm.  Analysis revealed that the gas mixture has 87% total carbon and 13% total H.  The value of ‘X’.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

From PV=nRT, total moles =0.6.

Let CxH8 be ‘a’ mole therefore moles of CxH12=0.6a mole

Mass of ‘c’ in ‘a’ mole of CxH8=12axg.

Mass of ‘c’ in 0.6a mole of CxH12=120.6ag.

Therefore total mass of c in mixture = 41.4g and x=5.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring