Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 1100 W light bulb is placed at the centre of a spherical chamber of radius 20 cm. Assume that, 60% the energy supplied to the bulb is converted into light and that the surface of the chamber is perfectly absorbing. The force and pressure exerted by the light on the surface of chamber is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.2×10-6 N, 4.4×10-6 N/m2

b

7.3×10-6 N, 8.8×10-6 N/m2

c

3.6×10-6 N, 8.8×10-6 N/m2

d

7.3×10-6 N, 4.4×10-6 N/m2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Consider a spherical chamber of radius 20 cm.  Bulb is placed at point S as shown in figure.
Intensity of light at surface,

I=0.6P4πr2        

Question Image

For perfectly absorbing surface, force exerted on the surface,  F=0.6 Pc   [where P is power of bulb]

    F=0.6×11003×108=2.2×10-6 N

Pressure exerted by light =  Ic=0.6P4πr2c=0.6×11004π(0.2)2×3×108

=4.4×10-6 Nm2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring