Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 1kg ball moving at 12ms1 collides head on with a 2kg ball moving in the opposite direction at 24m/s . The velocity of each ball after the impact, if the coefficient of restitution is 2/3, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20m/s;24m/s

b

28m/s;4m/s

c

28m/s;4m/s

d

20m/s;4m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m1=1kg,u1=12m/s

m2=2kg,u2=24m/s

e=23

v1=(m1em2)u1m1+m2+(m1)(1+e)(u2)m1+m2

=(143)123+1(1+23)(24)3

=13×123+2×53×243

=43+803

=843

v1=28m/s

v2=m1(1+e)u1m1+m2+(m2em1)u2m1+m2

=1(1+23)123+(223)324

=1×53×12×13+43×24×13

=203+(323)

v2=123=4m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring