Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 1kg ball moving at 17 ms1 collides head on with a 2kg ball moving in the opposite direction at 22 m/s. The velocity of each ball after the impact, if the coefficient of restitution is 2/3, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

28m/s, 4m/s

b

20 m/s; 4 m/s

c

0.3,26.3 m/s

d

20 m/s; 24 m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1×172×22=1×v1+2v2 ……..(1)

12m1(v12u12)=12m2(v12u12)

v2v1=26 0.3v1=26

v2v1=23(39)=26                         v1=26.03

(1) v1+2v2=27                             v1=26.3

v1v2=263v2=1

v2=13=0.3m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring