Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 1kg hard water sample (density = 1 g/cc) contains 192ppm of SO42 and 183ppm of HCO3  with  Ca2+ as only cation. Few drops of conc H2SO4  is added to hard water sample which is just sufficient to remove entire HCO3  in the form of CO2 . Now  the hard water sample is passed through cation exchange resin [replaces cations with appropriate no. of  H+] and volume is made up to 2000ml by adding distilled water .10ml of it is pipetted out and titrated by using 103M NaOH solution . The volume of NaOH solution required in ml is__________

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 35.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 nSO42=19296×103=2×103nca2+=2×103 nHCO3=18361×103=3×103n'Ca2+=1.5×103
 (nCa2+)  total  =3.5×103
 2HCO3+H2SO4SO42+2H2O+2CO2
No H+ is introduced 
After passing through cation exchange resin 
 nH+=2nca2+=7×103
In 10ml  nH+=16×103×102000
 non1=103×VnOH+=nH+ 103×V=7×102000×103 V=7200L=7200×1000=35ml

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring