Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 2 cm high object is placed on the principal axis of a concave mirror at a distance of 12 cm from the pole. If the image is inverted, real and 5 cm high. The location of the image and the focal length of the mirror is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.6 cm, 30 cm

b

30 cm, 10 cm

c

30 cm, 8.6 cm

d

10 cm, 30 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

U=12cm

m=heightofimageheightofobject=52

m=2.5cm

m=vu

v=2.5×(12)

v=30cm

1f=1v+1u

f=12×30(12+30)=12×3042=607=8.6cm

Image distance = 30 cm

Focal length = 8.6 cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring