Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 20 litre container at 400 K contains CO2(g) at pressure 0.4 atm and an excess of SrO (neglect the volume of solid SrO). The volume of the container is now decreased by moving the movable piston fitted in the container. The maximum volume of the container, when pressure of CO2 attains its maximum value, will be 
 (GiventhatSrCO3(s)SrO(s)+CO2(g),Kp=1.6atm

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 litre

b

4 litre

c

2 litre

d

5 litre

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

SrCO3(s)SrO(s)+CO2(g);Kp=1.6 atm Kp=PCO2×pSrOpSrCO3 1.6=pCO2                     pSrO=pSrCO3=1

  Maximum pressure of CO2=1.6 atm

Let the maximum volume of the container when pressure of CO2 is 1.6 atm  be V  Lit During the process, PV = constant

 0.4×20=1.6×VV=0.4×201.6=5 L

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring