Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 25 cm long string is fixed at both ends. It has a mass of 2.5 g and vibrates in its first overtone under tension. Also given is a closed pipe which is 30 cm long which vibrates in its fundamental frequency. When both of these are sounded simultaneously, 8 beats per second are heard. It is also observed that decreasing the tension in the string also decreases the beat frequency. What is the tension (in N) in the string? [Given, speed of sound in air is 360ms1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

55.28 N

b

52.11 N

c

59.29 N

d

56.66 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

μ=2.525=0.1g/cm=102kg/m

1st overtone, λs=25cm=0.25mfs=1λsTμ
Pipe in fundamental frequency,

λp4=0.3λp=1.2mfp=vsλp=3601.2=300Hz
By decreasing the tension, beat frequency is decreasedfs>fp

fsfp=810.25T102300=8

10×10025T300=8T=308×251000T=59.29N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring