Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 2m wide truck is moving with a uniform speed v0=8ms1 along a straight horizontal road. A pedestrian starts to cross the road with a uniform speed v when the truck is 4m away from him. The minimum value of v so that he can cross the road safely is  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.62ms1

b

4.6ms1

c

3.57ms1

d

1.414ms1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

 

 

 

 

 

Let the man starts crossing the road at an angle  θ  units the road side, for safe crossing the
condition is the the man must cross the road by the time the true describes the distance  4+x
 4+x8=4+x2vv=84+x24+x
For minima   dvdx=0x=1v=85m/s
 =3.57m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring