Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 3 kg wet soil undergoes a separation mechanism by evaporation. After the process, the mass of the soil was found to be 1.5 kg. What is the volume of water(in cm3) present in the wet soil of the density of water is given as 1 g/cm.3 ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1500 cm3

 

b

15 cm3

 

c

150 cm3

d

1.5 cm3

 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Mass of wet soil = 3 kg

Mass of dry soil = 1.5 kg

Mass of water evaporated = Mass of wet soil - Mass of dry soil 

                                          = 3 kg - 1.5 kg

                                          = 1.5 kg = 1500 g

                              Density = MassVolume

                                 1 g/cm3 = 1500volume

                                  Volume = 1500 cm3


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring