Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 40 kg slab rests on a frictionless floor. A 10 kg block rests on the top of the slab as shown in figure.

Question Image

The static coefficient of friction between the block and the slab is 0.60 while the kinetic coefficient is
0.40. The 10 kg block is acted upon by a horizontal force of 100 N. If g = 9.8 ms-2, the resulting
acceleration of the slab will be    

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

 2.0 ms-2

b

1.52ms-2

c

0.98 ms-2

d

1.47 ms-2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Force of limiting friction for block =μsmg

=0.60×10×9.8=58.8 N

If the applied force is greater than 58.8 N, then the block will move over the slab.
Kinetic friction acting on the block towards right

=μkmg=0.40×10×9.8=39.2 N

This is also equal to the force of friction acting on slab towards left. This is the only force acting on slab.

So, acceleration of the sIab,  a=Fm=39.240=0.98 ms-2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring