Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 42.12 %(w/v) solution of NaCl causes precipitation of a certain sol in 10 hours. The coagulating value of NaCl for the sol is

 [Given: Molar mass : Na=23.0gmol1;Cl=35.5gmol1 ] 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

36mmolL1

b

36molL1

c

1440molL1

d

1440mmolL1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

coagulation value =millimoles of electrolytevolume of solution in L

Molarity of NaCl =%(w/v)x10M.Wt 

Molarity of NaCl =42.12x1058.5=7.2M

Millimoles of NaCl electrolyte=7200 

Coagulation value for 10 hours=Millimoles of electrolyteVolume of solution in L=7200

For 2 hours coagulation value =7200x210=1440 millimoles/L

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring