Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 5 cm tall object is placed 1 m away from a concave mirror. If the radius of curvature of the mirror is 20 cm then find the image distance.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.11 cm

b

0.50 cm

c

0.60 cm

d

-11.1 cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The radius of curvature, R = -20 cm (The radius of curvature of a concave mirror is on the left side of the mirror )
Object-distance, u = – 1m= -100cm (The object is always considered to be on the left side of the mirror)
Height = 5 cm
Image-distance (v) =?

Focal length, f = R2 = -202= - 10 cm

Mirror formula: 1v+1u=1f

1v=1f-1u

1v =-110-1(-100)

1v=-110+1100= -9100

v=-1009

v =-11. 1 cm

Therefore, the image will be formed at a distance of -11.1 cm from the mirror. The negative sign indicates that the image will be on the left side of the mirror.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring