Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 5 m 60 cm high vertical pole casts a shadow 3 m 20 cm long. Find at the same time 

(i) the length of the shadow cast by another pole 10 m 50 cm high 

(ii) the height of a pole which casts a shadow 5m long.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(i)  We know that 1 m = 100 cm.

So, 5 m 60 cm = 560 cm.

3 m 20 cm = 320 cm.

10 m 50 cm = 1050 cm.

Here height of the pole and length of the shadow are in direct proportion.

Let the length of the shadow of another pole be x.
 

Height of the pole (in cm)5601050
Length of the pole (in cm)320x

So, 560320=1050x.

x=1050×320560=600.

Hence, the shadow of the another pole is 600 cm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring