Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 60 kg body is pushed with just enough force to start it moving across a floor and the same force continues to act afterwards. The coefficient of static friction and sliding friction are 0.5 and 0.4 respectively. The acceleration of the body is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.92m/s2

b

4.9m/s2

c

6m/s2

d

1m/s2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Limiting friction 
      =μsR=μsmg=0.5×60×10=300N       
Kinetic friction 
               =μkR=μkmg=0.4×60×10=240N   
Force applied on the body = 300 N and if the body is moving then, net accelerating force
            = Applied force – Kinetic friction 
    ma=300240=60              a=6060=1m/s2
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring